Ürünler

PS Levha (Polistren)

Polistren, birkaç bin stiren molekülünün birbirine bağlanarak düz bir zincir oluşturmasıyla elde edilen yapay polimerdir. 100°C’un üzerinde yumuşayan, 185°C civarında akışkan bir sıvı hâline dönüşebilen renksiz, saydam bir termoplâstiktir. Asit, yağ ve alkollere karşı dirençlidir. Polistren, elektrik ve ısı yalıtım malzemeleri, buzdolabı, klima, pil, şarj makineleri ve pek çok araç yapımında kullanılır.

PS Levha (Polistren) 

Polistren levhalar esneklik isteyen kullanım alanları için mükemmel bir çözümdür. İkame ürünlerden genelde daha ekonomiktir. Yüksek dayanıklılığa sahip levhadır. Sınırlı bütçeyle baskı ya da vakumlama yapacaklar için idealdir. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olması temizlik rahatlığı da sağlamaktadır. Bazı kullanımlar için sadece bu özelliği dahi tercih sebebi olmaktadır.

PS Levha (Polistren) 

Polistiren

Polistiren, monomer haldeki stirenden polimerizasyon ile üretilen bir polimerdir. Petrolden elde edilir. Plastik endüstrisinde daha çok PS kısaltması ile kullanılır. Oda sıcaklığında, polistiren katı halde bir termoplastiktir, fakat enjeksiyon veya ekstrüzyon yolu ile işlenirken yüksek sıcaklıklarda eriyik hale getirilir. Daha sonra soğutularak tekrar katılaşması sağlanır.

PS (Polistren) Levha

PS Levha (Polistiren) Fiziksel ve kimyasal özellikleri

Polistiren ürünlerin geridönüşüm için üzerine basılan kodu 6 dır. Polistirenin yoğunluğu 1,03-1,06 g/ml arasında değişmektedir. Maksimum sıcaklık dayanımı 70 °C dir. Rigit ve köpük olabilen, çok yönlü ve amaçlı kullanılan bir plastiktir. Oldukça sert, kırılgan ve parlaktır. Nispeten düşük erime noktasına sahip çok pahalı olmayan bir reçinedir. Polistiren hızlı yanar, kuvvetli gaz kokusu yayar, önemli miktarda kurum üretir. Asetonlu ortamda hızla kabarır. UV ışınlarına iyi direnç gösterir, iyi darbe ve gerilme direnci, düşük fiyat ve işleme kolaylığı vardır. Asit alkali ve tuzlara karşı da üstün bir direnç gösterir.

 • Erime sıcaklığı 210 - 250 °C'dir.
 • Özgül ısısı 1,34 kg/kg °C'dir.
 • 1 kg plastiği eritmek için gerekli ısı 268 kj/kd' dır.

Özellikleri

 • Mukavemeti güçlüdür
 • Pürüzsüz bir yüzeye sahiptir
 • Bakteri oluşumuna karşı dayanıklıdır
 • Nem tutma oranı düşüktür
 • Isı ile şekillendirilebilir
 • Isıyı kendi içinde barındırmaz
 • Elektrik yalıtım özelliği üst düzeydedir

Kullanım Alanları

 • Reklam Sektörü
 • Otomotiv
 • Ambalaj
 • Elektronik Sektörü
 • Beyaz Eşya Sektörü
 • Gıda Sektörü
 • Oyuncak

İşleme

 • Kesme
 • Yapıştırma
 • Freze
 • Delme
 • Kesme
 • Baskı işlemleri uygulanabilir
 •  

PS (Polistren) Levha

Kullanım alanları

Ayrıca kolay geri dönüşümü nedeniyle kısa süreli tek kullanımlık gıda kapları, kullan at tabaklar, baraklar, kaseler, yoğurt kapları vb ürünlerde de yaygın olarak kullanılır. 

 

PS Levha (Polistren)
PS Levha (Damla Desen)

PS (Antişok) Bobin Polistren levha ısıya dayanıklı oluşu,sertliği, yüzey parlaklığı,  üstün elektrik yalıtımı, bakteri oluşumuna dayanıklı oluşu, ve nedenlerle gıdalarda,yoğurt ve tatlı kaplarında, plastik tabaklarda yaygın olarak kullanılır. Işık geçirgenliği, ultra viole ışınları  süzebilme, düşük ısılarda özelliklerini yüksek oranda koruma, düşük nem tutma, özelliklerini taşır.

PS Bobin (Polistren), Folyo
Kullanım Alanları

Gıda, gıda dışı ambalaj, elektrikli gereç parçaları, elektronik gereçler, iç mekan mobilyaları, oyuncaklar, duş kabinleri, resim, fotoğraf, poster çerçeveleri, ürün stantları, reyonlar, ışıklı ve ışıksız reklam stantları, aydınlatma ve reyonlar, ışıklı ve ışıksız reklam standları, aydınlatma.​

PS (Polistren) Bobin, Folyo
Polistren birkaç bin stiren molekülünün birbirine bağlanarak düz bir zincir oluşturmasıyla elde edilen yapay polimerdir. 100°C’un üzerinde yumuşayan, 185°C civarında akışkan bir sıvı hâline dönüşebilen renksiz, saydam bir termoplâstiktir. Asit, yağ ve alkollere karşı dirençlidir. Polistren, elektrik ve ısı yalıtım malzemeleri, buzdolabı, klima, pil, şarj makineleri ve pek çok araç yapımında kullanılır.

PS (Polistren) Bobin, Folyo
Polistren levhalar esneklik isteyen kullanım alanları için mükemmel bir çözümdür. İkame ürünlerden genelde daha ekonomiktir. Yüksek dayanıklılığa sahip levhadır. Sınırlı bütçeyle baskı ya da vakumlama yapacaklar için idealdir. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olması temizlik rahatlığı da sağlamaktadır. Bazı kullanımlar için sadece bu özelliği dahi tercih sebebi olmaktadır.

PS (Polistren) Bobin, Folyo
Polistiren
Polistiren, monomer haldeki stirenden polimerizasyon ile üretilen bir polimerdir. Petrolden elde edilir. Plastik endüstrisinde daha çok PS kısaltması ile kullanılır. Oda sıcaklığında, polistiren katı halde bir termoplastiktir, fakat enjeksiyon veya ekstrüzyon yolu ile işlenirken yüksek sıcaklıklarda eriyik hale getirilir. Daha sonra soğutularak tekrar katılaşması sağlanır.

 

PS (Polistren) Bobin, Folyo
Fiziksel ve kimyasal özellikleri
Geri dönüşüm kodu 6 dır. Yoğunluğu 1,03-1,06 g/ml arasında değişir. Maksimum sıcaklık dayanımı 70 °C dir. Rigit ve köpük olabilen, çok yönlü ve amaçlı kullanılan bir plastiktir. Oldukça sert, kırılgan ve parlaktır. Nispeten düşük erime noktasına sahip çok pahalı olmayan bir reçinedir. Polistiren hızlı yanar, kuvvetli gaz kokusu yayar, önemli miktarda kurum üretir. Asetonlu ortamda hızla kabarır. UV ışınlarına iyi direnç gösterir, iyi darbe ve gerilme direnci, düşük fiyat ve işleme kolaylığı vardır. Asit alkali ve tuzlara karşı da üstün bir direnç gösterir.

Erime sıcaklığı 210 - 250 °C'dir.
Özgül ısısı 1,34 kg/kg °C'dir.
1 kg plastiği eritmek için gerekli ısı 268 kj/kd' dır.
PS (Polistren) Bobin, Folyo
Kullanım alanları
İzolasyon malzemesi olarak, ince cidarlı kaplarda, soğutma kulelerinde, boru köpük, kauçuk, çeşitli aletler, otomobil parçaları, paneller ve elektronik aletlerin plastik aksamlarında yaygın olarak kullanılır. Tek kullanımlık bardak, tabak, yoğurt kapları, ayran kaplarında sıklıkla kullanılır. Genetik ve moleküler biyolojinin en temel uygulamalarından biri olan hücre kültürlerinde kullanılan kapların yapısında bulunur.

 

PS Levha (Damla Desen)
PP Levha (Polipropilen Levha)

Polipropilen yaygın kullanılan plastiklerdendir. otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil , yiyecek paketlemesinde, bahçe mobilyalarına kadar çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir.

Yoğunluğu 0,92 gr/cc olmasından dolayı diğer plastiklere göre (PVC : 1,38 gr/cc ; PET : 1,36 gr/cc) aynı kg’da fazla metre verirler.

Polipropilen bünyesinde insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir madde bulundurmayan nadir plastiklerden biridir. Bu nedenle insanla temas eden bütün yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Kullanım Alanları

İnsan sağlığına uygun olmasından dolayı özelikle gıda ürünlerinin ambalajlanmasında tavsiye edilir. Ayrıca yüksek mukavemeti ambalajlanan ürüne iyi koruma sağlar. Isı mukavemeti yüksektir. PP kaplar mikrodalga fırınlarda kullanılabilir.

 Plastik Meyve Suyu bardağı ve kapakları, şarküteri Ürünleri kapları ve kapakları Otomat ve Meşrubat bardakları, yoğurt ve ayran kapları, çikolata ve dondurma kapları ve kapakları, kullanılıp atılabilen plastik tabaklar, üreticilerine PP Folyo malzemesi firmamızın ürün grupları arasındadır.

Polipropilen levha genellikle gıda ambalajları, ofset matbağalar, dekorasyon vb için kullanılır. temizlenmesi kolaydır, kimyasallara ve temizlik maddelerine karşı dayanımı iyidir. Bu nedenle hastanelerde, ilaç ambalajlarında, su tanklarında vb rahatlıkla tercih edilmektedir. 

 • Özgül ağırlığı düşüktür..
 •  Kimyasal dayanımı mükemmeldir.
 •  Pek çok asit, alkali ve solvent ile temasında çok iyidir.
 •  Kaynakla rahatlıkla birleştirilebilir.
 •  Darbe mukavemeti iyidir.
 •  Ekonomiktir.
 •  Polietilen Levha(PP) ve PVC ye göre daha yüksek sıcaklık dayanımı gösterir.

Kullanım Alanları

Galvaniz kaplama ve kimya endüstrisinde kullanılır.

Arıtma tesislerinde; kaplama kazanları, tanklar, filtre pres plaklarında kullanılır. 
Dişli çarklar, kimyasal pompalar, ısıtıcılar, döner filtreler, havalandırma kanallarında kullanılır.

 

PP Levha (Polipropilen Levha)
PP Bobin (Polipropilen), Folyo

PP (Polipropilen) Bobin, Folyo

PP yaygın olarak tekstil , medikal, yiyecek paketlemesinde (meyve viyolleri, paketleme seperatörleri, gıda kapları, mikrodalga fırına girebilen tabaklar vb gibi çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir.

Yoğunluğu 0,92 gr/cc olmasından dolayı diğer plastiklere göre (PVC : 1,38 gr/cc ; PET : 1,36 gr/cc) aynı ağırlıkta hammaddeden daha fazla bitmiş ürün almak mümkündür.

PP (Polipropilen) Bobin, Folyo

Kullanım Alanları

Polipropilen ısıya diğer polimerlere göre daha dayanıklıdır, bu nedenle ülkemizin yanı sıra Batı Avrupa ve Amerika'da gıda kaplarının büyük çoğunluğunda bu polimer kullanılır. Ayrıca hastanelerde steril odaların zemini ve yan duvarlarında da kullanılmaktadır. Asit ve bazlara karşı son derece dirençlidir, ayrıca erime sıcaklığı 130 C derece olduğundan sıcak su ile temas eden uygulamalarda rahatlıkla kullanılır.

PP (Polipropilen) Bobin, Folyo

Polipropilen, otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olantermoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir.

 

   CH3     H             CH3   H   CH3   H
         /               |    |    |    |
      C==C       ->    -- C -- C -- C -- C --
     /                   |    |    |    | 
    H      H              H    H    H    H
                         
  propilen monomer      polipropilen polimer

Kimyasal ve fiziksel özellikleri

PP (Polipropilen) Bobin, Folyo

En yaygın ticari polipropilenin , kristal yapısı düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) arasında bir seviyeye sahiptir. Young modülü (elastizite modülü) de orta seviyededir. Bununla beraber, LDPE'den daha az sert ve HDPE'den çok daha az gevrektir. Bu polipropilenin ABS gibi mühendislik plastiklerinin yerine kullanılmasına izin verir.

Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Düşük maliyetlidir, iyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Polipropilenin, erime sıcaklığı 130 santigrat derece civarındadır.

Buna karşın şu dezavantajlara sahiptir. UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir. Boya ve kaplaması zordur. Dış hava şartlarına dayanımı azdır, oksitlenmeyeaçıktır. Yanıcı olup, klor içeren solventler ile etkileşime girer.

PP (Polipropilen) Bobin, Folyo

 

PP Bobin (Polipropilen), Folyo
ABS Levha

ABS (akrilonitril bütadien stiren) endüstride yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir. Kimyasal formülü C8H8• C4H6•C3H3N şeklindedir. ABS üreticilerinin kullandıkları oranlar farklılık gösterse de ortalama olarak bir ABS’ in içerdiği madde oranları %20 akrilonitril; % 20 bütadien ; %60 stiren şeklindedir ki bu oranlar malzemenin karakteristiklerini meydana getirmektedir. Örneğin bütadien malzemeye elastiki özellik kazandırarak darbe mukavemetini arttırmaktadır.

Stiren ise malzemeye parlaklık kazandırır.

ABS, HIPS’e göre daha sağlam bir malzemedir. Görüntü olarak daha parlaktır. (koekstrüde edilmiş GPPS-HIPS karışımı hariç.) -20 ve 60 ºC sıcaklık aralığında kullanılabilir.

ABS; SAN, PMMA gibi malzemeler ile uyum göstermektedir. Koekstrüzyon yöntemi ile çok katmanlı (multilayer) levha üretimi yapılabilmektedir. Bu yöntem sayesinde farklı ürünlerin üstün özellikleri tek bir üründe sunulmaktadır.

Kolay işlenebilir, darbe ve aşınma mukavemeti yüksek olması, neme, yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı ve kimyasal direnci nedeni ile sık tercih edilir.

ABS Levha

Akrilonitril bütadien stiren veya kısaltılmış ismi ile ABS, kalıplama yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir. Termoplastik bir levhadır. Otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve oyuncaklar (örnek: lego) kullanım alanlarından birkaçıdır. Doğa koşullarına dayanıklı olmasından ötürü otomotiv, denizcilik, reklam, sanayi ve benzeri bir çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

ÖZELLİKLERİ

 • Kolay işlenebilir
 • Mat yüzeyli (parlak olması için yüzeye akrilik çekilebilir)
 • Farklı renklerde üretilebilir
 • Muadili pek çok diğer ürüne göre daha ucuz
 • Reklam için baskıya uygundur.yüzeye korona uygulanabilir

Bu malzeme polibütadien içinde stiren ve akrilonitrilin polimerizasyonu ile elde edilen bir kopolimerdir. 

 

KULLANIM ALANLARI

 • Vitrifiye ( banyo gereçleri )
 • Oyuncakçılık
 • Satış standı
 • Sağlık sektörü
 • Otomotiv ( otomobil tampon,iç gövde ve aksamları )
 • Reklamcılık ( serigraf ve UV baskı uygulaması )
 • Mağaza içi tasarım
 • Mobilya sektörü

 

İŞLENMESİ

 • Kalıplanabilir
 • Delinebilir
 • Vidalanabilir
 • Testere ile kesilebilir
 • Baskı teknikleri uygulanabilir
 • Isıtılarak şekil verilebilir
 •  

 

ABS Levha
PS levha (deri desen)

ABS (akrilonitril bütadien stiren) genellikle otomotiv, inşaat, denizcilik, ve benzeri sektörlerde  yaygın olarak kullanılan  sert bir polimerdir. Kimyasal formülü C8H8• 4H6•C3H3N şeklindedir. ABS’ in içerdiği madde oranları %20 akrilonitril; % 20 bütadien ; %60 stiren şeklindedir ve bu oranlar malzemenin karakteristiklerini meydana getirmektedir. Bütadien, malzemeye elastiki özellik kazandırarak darbe mukavemetini arttırmaktadır. Darbe mukavemetinin fazla olması da bu ürünün otomotiv sektöründe tercih edilmesinin en önemli nedenlerindendir.

Stiren ise malzemeye parlaklık kazandırır.

ABS, HIPS’e göre daha sağlam bir malzemedir. Görüntü olarak daha parlaktır. (koekstrüde edilmiş GPPS-HIPS karışımı hariç.) -20 ve 60 ºC sıcaklık aralığında kullanılabilir.

ABS; SAN, PMMA gibi malzemeler ile uyum göstermektedir. Koekstrüzyon yöntemi ile çok katmanlı (multilayer) levha üretimi yapılabilmektedir. Bu yöntem sayesinde farklı ürünlerin üstün özellikleri tek bir üründe sunulmaktadır.

Kolay işlenebilir, darbe ve aşınma mukavemeti yüksek olması, neme, yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı ve kimyasal direnci nedeni ile sık tercih edilir.

Kullanım Alanları

Reklam sanayi, otomotiv, bavul, dekorasyon, banyo gibi bir çok sektörde yoğun kullanımı vardır.

 

PS levha (deri desen)
PS Düz Levha

 

PS Düz Levha
PP Bobin

 

PP Bobin